Detailed Work Experience

Detailed Work Experience

INSTITUTION/COMPANY

POSITION

DATES

KEY OUTPUTS

FUNDISA Chief Executive Officer 2 January 2013 to date
  • Managing FUNDISA – Operational, HR, Financial, Marketing
  • Overseeing all related projects
    • ICAP-NEPI (HERSA funded)
    • STTI Africa office
    • Heritage project (Lotto funding)
    • PLUME programme (NRF funded)
    • UNEDSA (AP funded)
    • FUNDISA Series
    • MCHNLA Africa (J&J Funded)
  • Collaborate with NEA on Annual Nursing Education Conference (ANEC)
  • Coordinate business meetings
  • Coordinate and implementation of PLUME programme – NRF funded for the development of science in Nursing
University of the Western Cape Dean and Professor

01-01-2012 to 31-12-2013

(Resigned due to personal reasons)

  • Management of faculty with reference to:
    • Academic oversight of all activities of teaching-learning and research
    • Financial management
    • Human resource management
    • Administrative processes in faculty
    • Strategic management
    • Infrastructure management
    • Marketing of faculty and expertise in faculty
  • Chairperson of:
    • Faculty Board
    • General Appointments Committee (GAP)
    • Nursing Academic Board (NAB)
  • Member of:
    • Senior Executive of Senate
    • Senate
    • Senate Lifelong Learning Committee
    • Faculty Professorial and Promotions Committee for Faculty of CHS
    • Faculty Professorial and Promotions Committee for Faculty of Science
    • CHS Academic Planning Committee
    • CHS Higher Degrees Committee
    • Health Science Deans platform in WC
    • Senior Management Committee of UWC
  • Supervision of doctoral students
  • Fund raising for identified projects

Liaison with Department of Health on Common Teaching Platform

NORTH-WEST UNIVERSITY, Potchefstroom Campus, RSA

Professor and Head of School of Nursing Science

01 April 2005 to 31 December 2011

  • Responsible for management of the School
  • Human resource and performance management according to University guidelines
  • Development of a collegial academic community to enhance optimum performance
  • Effective financial management of allocated budget
  • Academic program management to ensure quality of courses and excellence in teaching
  • Supervisor of masters and doctoral research students
  • Postgraduate teaching of Research Methodology in masters and doctoral programs
  • Liaison with service-learning sites
  • Management of TELEMATIC LEARNING SYSTEM with 35 decentralized study centers around the country
  • Chairperson of student-staff forum to ensure student involvement in all aspects
  • Marketing of School to recruit students, as well as expertise to build the image of the School
  • Member of the following University Committees:
    • Senate (Potchefstroom Campus)
  • Member of the following Faculty of Health Sciences Committees:
  • Faculty Executive
  • Faculty Board
  • Ethics Review Committee
  • Research Committee
  • Finance and Human Resource Committee
  • Member of the following School of Nursing Science Committees:
  • School Executive
  • Education Committee
  • Research Committee
  • Member of the following Committees external
    to the University
  • Council of EXCELSIUS Nursing College (ENC)
  • Senate of ENC
  • Personnel Selection Committee of ENC
  • Council of GOLDFIELDS Nursing College (GFTS)
  • Senate of GFTS
  • Chairperson of FUNDISA (Forum of University Nursing Deans in SA)

UNIVERSITY OF ALBERTA, EDMONTON, CANADA

Co-director of the World Health Organisation Collaboration Centre (WHOCC) and Associate Professor

01 August 2003
to 31 December 2004

  • Responsible for overall management and performance of WHOCC
  • Strategic management of WHOCC
  • Relationship development and liaison with an extensive network globally (inclusive of WHO, PAHO, WORLD BANK and academics and government officials in Australia, Canada, Thailand, UK, Mexico, Barbados, Grenada, Trinidad and Tobago, St Lucia, Brazil, Peru, Chili, Sweden, USA)
  • Human Resource and Leadership development in the Caribbean region
  • Budget management – budget proposals, budget analysis and monitoring
  • Worked strategically with faculty members to develop and expand the WHOCC activities relevant to the mission of the Faculty
  • Preparation and presentation of reports to PAHO, WHO, PANMCC and the Global Health Network
  • Course development (paper base and electronic)
  • Teaching of Management, Leadership and Research in postgraduate courses
  • Research programme establishment and management thereof
  • Involved in student exchange programme
  • Supervision of research projects
  • Member of the following Faculty Committees:
  • Faculty Board
  • Faculty Caucus
  • International Committee
  • Personnel selection committee

UNIVERSITY OF THE WITWATERSRAND
(Faculty of Health Sciences)

Professor and Head of Department

01 July 2001 to 31 July 2003

  • Responsible for management and overall performance of the Department
  • Human resource and performance management according to University guidelines
  • Development of a collegial academic community to enhance optimum performance within the constraints of limited resources
  • Effective financial management of allocated budget
  • Academic programme management to ensure quality of courses and excellence in teaching
  • Supervisor of masters and doctoral research projects
  • Postgraduate teaching of Research Methodology in masters and doctoral programmes
  • Liaison with service-learning sites
  • Management of Centre for Additional Nursing Studies (CANS)
  • Established liaison with students through the student-staff forum to ensure student involvement in all aspects
  • Marketing of Department to recruit students
  • Member of the following Faculty of Health Sciences Committees:
  • Faculty Executive
  • Faculty Board
  • Community Based Health Sciences Education
  • Re-admissions Committee
  • Teaching and Learning Committee
  • Member of the following School of Therapeutic Sciences Committees:
  • School Executive
  • Selection and Recruitment Working Party
  • Teaching and Learning Committee
  • Finance Working Party
  • Research Committee
  • Member of the following Committees external
    to the University
  • Council of Chris Hani-Baragwanath Nursing College (CHBNC)
  • Senate of CHBNC
  • Personnel Selection Committee of CHBNC
  • Examination Committee (Basic School of CHBNC))
  • Examination Committee (Post-basic School of CHBNC)
  • FUNDISA
  • EXCO (Health Science Development Unit [HSDU at Twintswalo Hospital])
  • MANCO (HSDU)
  • Academic Advisory Committee (Tswane University of Technology)

SOUTH AFRICAN ACADEMY FOR HEALTH AND SKINCARE THERAPISTS
SAAHST (Pty) Ltd.

Managing Director

Transferred from OLG to SAAHST from
01 March 2000 to 30 June 2001

  • Financial management of company
  • Human resource management
  • Academic quality assurance
  • Oversee accreditation process or courses and liaison with SAQA and CHE
  • Marketing of company
  • Appointed on Board of Directors of TUKMA Investment (Pty) Ltd (2000 – 2003)

 

OPEN LEARNING GROUP (OLG)
(01-09-1996 to 29-02-2000)

Director in the Office of the Chairman and CEO

01 July 1999 to
29 February 2000

  • Co-ordination of management activities of the Group of companies
  • Support Chairman and CEO in daily execution of tasks
  • Liaison with high profile government officials and company directors in order to develop context relevant courses and market the Group
  • High profile presentations of Group activities to potential investors, i.e. directors of NEDBANK, NOZALA, African Bank, etc.
  • Strategic Management of Group (Group consisted of four subsidiaries with a total of 15 000 students and a budget of 60 million ZAR)
  • Chairperson of Academic Liaison Committee to oversee quality assurance and accreditation of all courses (± 40 courses)
  • Liaison with Department of Education, the Council on Higher Education and SAQA to ensure compliance of courses with legislation
  • Involved in the development of a marketing and a corporate communication strategy for Group
  • Assisted in company secretarial functions to comply with governance legislation
  • Served as Director on Board

 

Managing Director of Health Academy
(Full subsidiary of OLG)

01 April 1997 to
30 June 1999

  • Management of Health Academy with 3500 registered students
  • Financial management of divisional budget of multimillion ZAR
  • Quality control
  • Strategic product development in collaboration with universities
  • Management of national study centre network (45 centers)
  • Operations management
  • Human resource management (60 head office staff members, 45 campus managers and 200 facilitators nationally), as well as development of staff
  • Information management of all student and academic data and liaison with university on data quality
  • Marketing of Health Academy through the use of relevant strategies to recruit students
  • Reported to Chairman and CEO of Group

 

Managing Director of Campus Network
(Full subsidiary of OLG)

01 September 1996 to
30 March 1997

  • Planning and establishment of National Campus Network to accommodate 15 000 students
  • Management of campus network of 45 centers nationally
  • Financial management of divisional budget
  • Involved in information system development to establish common platform of interaction with university IT system
  • Human resource management of division
  • System development to support national network
  • Developed a national tutorial system and examination centre network
  • Student support system development
  • Academic co-ordination of health related programmes
  • Reported to Board of Directors

 

NORTH WEST WATER BOARD AND AUTHORITY

Independent Consultant

April 1995 to November 1996

  • Consultant on:
  • Organisation restructuring
  • Strategic Management
  • Personnel policies and performance management
  • Transformation and change management
  • Implementation of training and staff development programmes

 

RAND AFRIKAANS UNIVERSITY
(now University of Johannesburg)

Lecturer and Consultant to
RAU College for
Education and Health

01 January 1993 to
28 February 1996

  • Lecturing to post—basic and masters degree students on all aspects of Education
  • Lecturing in Doctoral Programme
  • Research supervisor for postgraduate research projects
  • Developed alternate mode of course delivery and structure (resulted in a significant increase in student numbers)
  • Established and managed Centre for Nurse Leaders (2500 students)

CLINIC HOLDINGS GROUP
(Now the NETCARE HOSPITALS)

Educational Consultant

01 March 1990 to
15 December 1992

  • Consultant to Nursing Service Managers in SA (17 hospitals) on management and educational issues
  • Development of in-service education programme for Group
  • Presented management development courses
  • Teaching
  • Training of various categories of staff
  • Management of budget

 

CHAMBER OF MINES

Liaison Officer and
Primary Health
Coordinator in EAP

01 October 1987 to
23 February 1990

  • Liaison between Chamber of Mines and various Mines
  • Marketing of service
  • Programme development and implementation
  • Therapeutic service and counseling
  • Individual and group therapy

 

DEPARTMENT OF NATIONAL HEALTH
(01-01-1982 to 30-09-1986)

West Rand Youth Development Programme Coordinator

01 November 1986 to 30 September 1987

  • Development and implementation of youth health programme for West Rand
  • Development of support groups for parents
  • Training of lay-therapists on teenage sexuality
  • Programme development for schools
  • Family planning services for adolescents

 

Sterkfontein Hospital

01 July 1985 to
31 October 1986

  • Student in Psychiatry
  • Professional Nurse

 

South Rand Hospital and
Paardekraal Hospital

01 January 1982 to 30 June 1985

  • Student